Jdi na obsah Jdi na menu
 


16. otázka z knížky 1000 dívčích otázek

27. 11. 2008

Musím si nechat líbit facky?

I když to zní bláznivě, rodičovská facka je vlastně znak bezmoci. Když otci či matce vyletí ruka, znamená to, že se cítí být situací, tvojí odpovědí nebo tvým chováním tak zaskočeni, že už je nenapadá žádný jiný prostředek, jak ti ukázat svoji autoritu. Že facka této autoritě spíše uškodí než pomůže, je otázka jiná.

Ať již facku nebo pohlavek vyvolalo cokoliv, je to pravděpodobně pouze špička ledovce. V tom případě je naléhavě nutné klidně si pohovořit o stávajících problémech dříve, než se u vás rozpoutá ještě více hádek. V normálním případě, můžeš vycházet z toho, že matka nebo otec jsou přinejmenším tak vylekaní jako ty. Že se ptají, co je u vás v nepořádku a co by mohli udělat, aby v budoucnu předešli takovému střetu.

Dospělí, kteří uhodí vždy, když se cítí napadeni nebo kritizováni, jsou avšak úplně jinou záležitostí. Jakmile se nejedná o jednu facku, ale o bití, hrozí nebezpečí z prodlení! V tom případě potřebuješ pomoc zvenčí. Měla bys vyhledat důvěryhodného dospělého, kterému nastíníš své problémy a který potom promluví s tvými rodiči.

Jestliže to nefunguje po dobŕém, je nutné oslovit dětskou linku důvěry, úřad pro mladistvé, v nejhorším případě dokonce policii. To platí i pro výprasky, které dostávají ostatní lidé, napříklas matka nebo sourozenci. Kdo je pravidelně zneužíván, často již úplně ztratil svojí vlastní odvahu a je odkázán na pomoc jiných.

Linku důvěry pro děti a mladistvé můžeš volat z celého území bezplatně. Jejich telefonní číslo najdeš v telefonním seznamu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Diplom

(HELLenQa - eSBí =* MUCK, 27. 11. 2008 20:46)

Diplom za bleskajdu :)